Szczeciński Konkurs Chemiczny dla Gimnazjalistów
Szczeciński Konkurs Chemiczny dla gimnazjalistów

edycja 2016/2017

Etap miejski – zadania rachunkowe, zadania  otwarte typu krótkiej odpowiedzi i z luką, zadania zamknięte na dobieranie i typu prawda - fałsz.. Część zadań będzie odnosiła się do załączonego tekstu i sprawdzała umiejętność czytania ze zrozumieniem.
Podczas konkursu uczniowie mogą korzystać z kalkulatorów prostych.

Konkurs obejmuje wiadomości i umiejętności zawarte w podstawie programowej przedmiotu chemia w gimnazjum oraz dodatkowe, wymienione poniżej zagadnienia:

• mol, liczba Avogadro, masa i objętość molowa w warunkach normalnych,
  • obliczenia stechiometryczne na podstawie wzoru cząsteczki i równania reakcji,
  • stężenie molowe, przeliczanie stężeń, mieszanie roztworów,
  • reakcje redoks, bilans elektronowy,
  • właściwości utleniające kwasu azotowego(V) i siarkowego(VI), manganianu(VII) potasu i dichromianu(VI) potasu,
  • elektrolity słabe i mocne, stopień i stała dysocjacji, pH roztworów, hydroliza soli, wodorosole,
  • odczyn roztworu, wskaźniki kwasowo-zasadowe i ich zabarwienie w zależności od pH roztworu,
  • efekty energetyczne towarzyszące reakcjom chemicznym,
  • chemia analityczna,
  • izomeria łańcuchowa, położenia podstawnika i geometryczna w węglowodorach i ich pochodnych.

Przykładowa literatura :

­    Testy dla ucznia gimnazjum - „Chemia - sprawdziany osiągnięć”- H. Piankowska WSiP

­    Książka nauczyciela gimnazjum - „Chemia- sprawdziany osiągnięć ”- J. W. Dymara WSiP

­    Zadania z konkursów chemicznych dla gimnazjalistów – praca zbiorowa Toruń 2006

­    Dialektyka chemiczna – Zdzisław Głowacki- Tutor 2002

­    Zbiór zadań z chemii dla gimnazjum Teresa Kulawik i inni Nowa Era

­    Zbiór zadań z rozwiązaniami „Chemia”- M.A.Bigos  WSiP

­    Zadania  od łatwych do trudnych – K .Pazdro,  M. Koszmider Oficyna Edukacyjna Pazdro

­   Zbiór zadań z chemii dla gimnazjum 1-3, J Głowacki, T. Szrama WSiP 2003

­   Zadania dla uczestników konkursów chemicznych - Anna Rygielska OE1995

­   oraz inne zbiory zadań i testów z chemii dla gimnazjum

Finał - zadanie laboratoryjne, w którym punktowane będzie: prawidłowe wykrycie substancji, opis - przedstawienie toku analizy i uzasadnienie z równaniami jonowymi zachodzących reakcji. Zagadnienia: praktyczna chemia analityczna oraz wszystkie treści obowiązujące na etapie miejskim.

Wskazówki do części laboratoryjnej zawierają przykładowe zadania, zadania z poprzednich lat oraz przykładowe rozwiązanie.

Filtr tytułów     Wyświetl:
# Tytuł artykułu